آیا بینی عمل کرده بعدا به سمت پایین می رود؟

بینی به علت داشتن ساپورت های ماژور و مینور قبل از عمل استحکام های لازمه را دارد . ولی بعد از عمل جراحی قسمت زیادی از این ساپورتها بریده میشود . محل اتصال تیغه بینی به استخوان کف در بعضی موارد بریده میشود که بلافاصله باید بازسازی شود . برش روی غضروف llcکه همان غضروف تشکیل دهنده سوراخ بینی است و نحوه اتصال قسمتهای مختلف آن در حین عمل دستکاری میشود . در ضمن رباط های چسبانده غضروف ها در کف بینی در عمل جراحی باز بریده میشود . برای اینکه بینی بعد از عمل به حالت قبل برنگردد . غضروف مورد نیازی را از تیغه بینی به دست میاوریم این غضروف را طوری ناحیه تیپ بینی وصل مینماییم که نوک بینی در موضعیت و زاویه مناسب قرار گیرد و طول و برجستگی مناسب ایجاد شود و سپس این غضروف را که ابتدا از انتهای تیغه بینی به دست آماده بود . در سمت قدام به تیغه بینی دوخته میشود . بدین وسیله بینی بعد از عمل به هیچ عنوان افتادگی ندارد . و اگر بیمار بعد از عمل احساس سفتی بنماید نتیجه این تکنیک است . طبیعتا بینی که نوک آن یفت میباشد نباید دست کاری شود و طی دوره چسب کاری چسب uشکل چسبیده شده به انتهای بینی نیازی نیست و یا اگر بیمار تمایل دارد این چسب را استفاده نماید لازم است که بیمار یاداوری شود که این چسب را محکم استفاده ننماید . با استفاده septal extention graft  ( SEG) احتمال افتادگی بینی به صفر میرسد که من از این تکنیک استفاده می کنم . استفاده از این روش در بیمارانی که بینی گوشتی دارند بسیار مناسب میباشد .

آیا مشاوره عمل جراحی بینی شما رایگان است؟

آیا حتما باید عمل انحراف بینی را انجام دهم؟

آیا می توان عمل زیبایی سینه و صورت و بینی را همزمان انجام داد؟


چند روز می بایست تامپول را در بینی خود قرار دهم؟

برای جراحی زیبایی بینی بهتر است نزد جراح پلاستیک رفت یا گوش وحلق و بینی ؟

آیا امکان عمل زیبایی بینی همراه با سینوزیت وجود دارد؟  
ازبیهوشی میترسم آیا راهی هست که بدون بیهوشی عمل زیبایی بینی داشته باشم؟  
چه فصلی برای عمل بینی مناسبتر است؟  
در تابستان به علت عرق سوز شدن پوست زیر بینی باید چسب ها هر چسب ها هر چند روز یک و سریع تر از فصل های دیگر تعویض شود . بغیر از مورد فوق مشکل خاصی در فصل تابستان ایجاد نمیشود .در فصل بهار و پاییز که هوا نه بسیار گرم و نه بسیار سرد است مناسب برای جراحی بینی است .  در فصل زمستان به علت سرماخوردگی باید احتیاطات لازم باید انجام شود . استفاده از اسپری های جلوگیری کننده از ویروس سرماخوردگی مثل colda maris spray در این فصول مناسب است .
افرادیکه بیماری صرع و ms دارند می توانند عمل کنند؟  

بیمارس صرع و ام اس یکی از بیماری های نورولوژیک محصوب میشود مانعی برای عمل جراحی بینی نمیباشد . در مورد بیماری ام اس همانطور که میدانید بیماری حالت خاموشی و عود به طور مرتب در سیل خود دارد یعنی بیماری که با دارو کنترل شده است ممکن است در اثر استرس و یا فشار روحی بیماری اش برگشت پیدا کند که ان موقع نیز با مصرف دارو کنترل خواهد شد .
در هر شکل بیماران باید قبل از عمل بینی با مصرف دارو تحت نظر بودن دکتر مغز و اعصاب بیماری خود را کنترل کرده و در مرحله خاموشی باشد درمورد بیماری سرع نیز تا زمانی که دارو برای کنترل حملات تشنج استفاده شود منعی برای بیهوشی ندارد در این مورد نیز بیمار بهتر است نامه کتبی در مورد کنترل بیماری خود به از دکتر مغز و اعصاب بیاورد .


رینوپلاستی در بیماران پوست کلفت. مبحث بینی گوشتی 1
بیمارانی که بینی گوشتی که ضخامت پوست به علت بی پتروفی سباسه داشته باشند از نوع رژیم غذایی استفاده از رتین و گاهی نیز درمان ایزو تریتنوئین سود خواهند برد . بیماران با پوست کلفت که درب زخمی داشته باشند به مرور زمان در عرض چند سال به علت فریم زیری که حین عمل تقویت میشود تبدیل به درب نازک خواهد شد . در بیمارنی که تیپ بد شکل دارند که این بدشکلی ناشی از چربی زیادی بین پوست و غضروف های دام باشند . با برداشت این چربی ها اصلاح خواهد شد . قدم مهم در عمل رینوپلاستی بهینه در بینی های گوشتی از بین بردن و حذف کردن هر گونه فضای مرده بین پوست و غضروف ها است . گاهی ناحیه سوپر تیپ لازم است با یک استیج به فریم زیری دوخته شود . استفاده ایزو تریتنوئین در بیماری که فعالیت سباسه آنها زیاد است باید با نظارت یک هماتولوژیست انجام شود . اگر بیماران این دارو قبل از عمل مصرف کنند باعث ایجاد گوشت اضافه در محل برشها خواهد شد . توصیه میشود جراحی تا 6 ماه بعد از قطع ایزو تریتنوئین انجام شود . استفاده از لیزر یا درم سابی یا پوست سابی در بیماران گوشتی به علت وجود غدد سباسه مفید است در این بیماران نیز باید این تکنیک ها یکسال بعد از درمان راکوتان انجام شود . پس بهتر است درمان لیزر قبل از راکوتال صورت گیرد .
برای برداشتن چربی های زیر پوستی برش نهایی گولوملا به روش عمل openتوصیه میشود . در برداشتن چربی های زیر درم در افراد سیگاری قهار باید احتیاط کرد . قدم مهم و به دست اوردن نتیجه موفقیت امیز در بیماران با پوست ضخیم ( بینی گوشتی ) ساختن فریم غضروفی محکم در این بیماران است . استفاده از اسپلیدر گرفت. و همچنین تقویت کرورای خارجی به استفاده از غضروف اسپر اوت در ناحیه گلوملا که بین دو تا دام گذاشته میشود به همین منظور است . وقتی تیپ بینی به سمت بالا Rotate میشود استفاده از نخ نایلن 5صفر برای ثابت کردن مدیال کرورا و انتهای تیغه بینی مانع از برگشت تیپ بینی به علت سنگینی پوست خواهد شد . هر گونه فضای اضافی بین پوست و بافت غضروف باید جلوگیری شود . و بافت نرم پوست باید در غضروف استخوان قرار گیرد .  

در موقع زدن بخیه سوپلاتیک به ناحیه زیپ باید احتیاط به عمل اورد که محکم زده نشود در غیر این صورت باعث نیکروز پوست خواهد شد . در بیمارانی که ناحیه سوپراتیو آنها بعد از عمل حالت پری پیدا میکند . هر 6 هفته باید امپول تریام سینیون رقیق تزریق گردد. و بینی باید حداقل به مدت 30 تا 60 روز در این ناحیه چسب کاری انجام شود .
 

 انحراف بینی
عمل اصلاح تیغه بینی
سپتوپلاستی یعنی ترمیم انحراف بینی با حفظ حداکثری ساختمان غضروفی استخوانی سپتوم بینی میباشد .
هدف از سپتوپلاستی ایجاد فیزیولوژی نرمال بینی به صورت حفظ و برگرداندن فونکسیون زیر بینی میباشد .
سپتوم تکیه گاهی برای بینی خارجی تنظیم کننده جریان هوا و تکیه گاهی برای مخاط بینی هست. اهمیت سپتوم برای بینی به قدری است که اقای افریخت گفت : هر کجا سپتوم برود بینی هم به همانجا خواهد رفت . جراحانی که آگاهی کامل از آنوتومی و فیزیولوژی سپتورم ندارند . با اصلاح اشتباه انحراف سپتوم میتواند مشکل جدیدی برای بیمار ایجاد نمایند .
آناتومی سپترم به سه قسمت غشایی ، غضروفی ، استخوانی تقسیم میشود .
سپتوم غشایی ، اجازه میدهد تا نوک بینی ازادنه حرکت کند . برداشتن کامل سپتوم غشایی یا ایجاد بافت اسکار در ان یا قرار دادن غضروف یا استخوان در این قسمت باعث ایجاد نوک بی حرکت ( freeze tip) میشود . قسمت غضروفی سپتوم سفت ، نیمه ارتجاعی و به صورت چهار گوش بی قاعده است. قسمت پشتی غضروف مسئول برجستگی یک سوم میانی بینی میباشد .
قسمت استخوانی سپتوم از استخوان ومر و استخوان استموئید تشکیل شده است .
و هر گونه حرکت سپتوم در ناحیه فوقانی استخوانی احتمال شکستگی صفحه بویایی و اختلال در حس بویایی و پارگی بافت سخت شامه مغز را به دنبال دارد .
ساختار مهم سپتوم . در جراحی رینوپلاستی در محل اتصال غضروف چهار گوش با استخوان اتموعید میباشد . در این ناحیه ضخامت سپتوم می تواند تا 5 میلی متر برسد . ضخامت غضروف در این ناحیه ، ناحیه K یا keystone است و در صورت تضعیف شود . باعث فرورفتگی در ناحیه رینیوم میشود . این ضخیم شدگی به عنوان مانعی برای کاهش سرعت حرکت هوا نیز عمل میکند . اهسته کردن هوای دمی در این ناحیه به گرم و مرطوب کردن هوای تنفس کمک کرده و در ضمن با اهسته کردن هوای باز دمی موجب افزایش جذب رطوبت بازدمی توسط مخاط بینی می گردد . تا از خشکی بینی جلوگیری گردد .
در مکان های اتصال غضروف 4 گوش به استخوان های مجاور بافت پری کندریوم توسط بافت فیبروی محکمی به پریوست استخوان های اطراف می چسپد .
با کوچکترین ضربه غضروف از شیار استخوان ومر در رفتگی پیدا میکند . نکته دیگر نقش سپتورم در سیکل بینی ( نیزال سیکل) میباشد . قبلا فکر میشد که تورم و پرخونی توبینیت ها ( شاخک ها ) در کسانی دیده میشود که مقدار زیادی از غضروف و استخوان ومر آنها برداشته شده است . زیرا برداشتن مقدار زیادی از غضروف و استخوان سپتوم و عدم جایگزینی انها باعث شل شدگی سپتوم میشود .
و از انجا که تصور میشد . که شاخک ها به خصوص در ناحیه خلفی در سیکل نرمال خود نیاز به لمس یک ساختمان سفت و سخت را برای برگشتن به حالت نرمال خود دارد . لذا عدم وجود استخوان در قسمت خلفی بینی باعث تورم دایمی و نتیجه تا گرفتگی بینی میشود .بنابر این جراحان پیشنهاد جایگزین کردن استخوان ها و استخوانهای غضروفهای برداشته شده از سپتوم را پس از اصلاح تیغه بینی داده اند .
اما نتایج نشان داده که این جایگزینی ها در گرفتگی بینی پس از سپتوپلاستی به دلیل پرخونی توربینیت ها اثری ندارد . این مساله باعث ایجاد تئوری مربوط با اختلالات ناشناخته در ارتباطات پاراسپاتیک میشود
و میتوان عامل این مشکل باشد . طبق این فرضیه صدمه به عصب نازوپلاتین عاملی برای به هم خوردن سیکل بینی و پرخون ماندن توربین ات ها ، خشکی و یا ابریزش بینی میشود . لذا با دانستن محل ورود و مسیر این عصب و عدم صدمه به ان از گرفتگی بینی پس از عمل ناشی از بزرگی تربین ات جلوگیری خواهد شد .
عصب نازوپلاتین عصبی حسی است که از شاخه زوج 5 میباشد . و در دو طرف کرست پالاتین به سمت جلو وارد کانال میشود .
این اعصاب مانند بقیه اعصاب حسی بینی گشاد کننده عروق کوچک بوده و باعث تحریک غدد بینی میباشد . با توجه به اناتومی و فیزیولوژی بینی به سپتوم رعایت نکات زیر در جراحی های سپتوم ضروری به نظر میرسد .
1- اصلاح قسمت های منحرف از خط وسط
2- حفظ کامل و جلوگیری از پارگی مخاط اعصاب و عروق خونی برای جلوگیری از پرخونی یا خشکی ثانویه
3- ایجاد فونکسیون راه هوایی بینی
غشایی پایه مخاط بینی شبیه غشایی در مخاط تنفسی میباشد . صدمه به غشای پایه با افزایش فیبرهای کلاژنی و ایجاد اسکار و اتروفی مخاطی میشود. هر عاملی هم که باعث افزایش استیل کولین بشود موجب پرخونی مخاط بینی میگردد . چون مخاط تنفسی بینی فقط یک نوع از اندام انتهایی اعصاب پاراسنپاتیک دارد .
قطع انتهای اعصاب حدود یک سال موجب تورم مخاط بینی و پس از آن آتروفی ( خشکی ) بینی میگردد . لذا در بیمارانی که صدمه زیادی به مخاط سپتوم آنها در حین جراحی وارد شود بیمار تا یک سال از گرفتگی بینی به دلیل تورم توربیت ها رنج خواهد برد .
و پس از یک سال با عوارض رینیت آتروفیک دست و پنجه نرم می کند .
  اگر حفره بینی به سه قسمت قدامی ، میانی و خلفی تقسیم کنیم این نتایج به دست می آید :
ناحیه یک : قسمت انتهایی سپتوم به داخل یک سوراخ امده است و باعث چرخش و یا پهن شدن ستون بیرونی وسط بینی ( گولوملا ) میگردد .
ناحیه دو : زاویه valveانحراف در این محل باعث مشکلات تنفسی زیادتری میشود .
ناحیه سه : انحرلف در زیر سقف غضروفی و استخوانی بینی میباشد و اصلاح آن بسیار مشکل است .
ناحیه چهار : انحراف سپترم در قدام شاخک میانی میباشد که باعث گرفتگی بینی ، سردرد ناحیه پیشانی ، سرفه ، سرماخوردگی طولانی مدت و سینوزیت میشود .
ناحیه 5: خلف به شاخک میانی انحراف در این قسمت باعث درد صورت ، گرفتگی بینی ، PND مدام ( ترشحات ته حلق )  و اختلال در کارکرد مجرای استاش گوش میشود .
شدت انحراف بینی
برای بیان شدت انحراف سپتوم از اصطلاحات زیر استفاده میشود :
Deviationکه همان انحنای ملایم سپتوم بینی است .
Obstractionانحراف نسبتا شدید سپتوم که در آن سپتوم دیواره خارجی را لمس میکند . اما با ریختن قطره فنیل افرین بین ترمینت و سپتوم فاصله ایجاد میشود.
Impactionکه شکستگی واضح در سپترم و یا وجود spurکه به دیواره خارجی بینی فشار میاورد و استفاده از قطره فنیل افرین ، سپتوم و توربینیت را نمی تواند از هم جدا کند .
در چه مواردی تیغه بینی باید عمل شود ؟؟؟
در صورتی که به صورت اتفاقی انحراف سپتوم در معاینه مشخص شود و بیمار علایم و یافته هایی مربوط به انحراف سپتوم نداشته باشد . اندیکاسیونی برای سپتوپلاستی نیست . در صورت وجود شک در بیماری با انحراف سپتوم همراه با علایم و یافته هایی که زیاد مربوط به انحراف سپتوم نباشد لازم است قبل از اقدام به جراحی به بیمار اگاهی لازم در مورد نتیجه جراحی داد .
1- گرفتگی بینی دایم در یک یا دو طرف شایع ترین اندیکاسیون سپتوپلاستی میباشد .
2- سینوزیت مکرر به دلیل اختلال در تهویه و یا درناژ سینوس به دلیل انحراف سپتوم در ناحیه سوراخ سینوس
3- سردرد به دلیل فشار سپتوم به دیواره خارجی بینی که لازم است با بی حس کردن موضعی ناحیه نقش فشار سپتوم در سردرد به طور واقعی قبل از عمل بررسی کرد .
4- خونریزی های مکرر بینی ناشی از خشکی سپتوم در سمت محدب یا مقعر ( افزایش سرعت عبور در ناحیه محدب و ایجاد جریان گردبادی در ناحیه مقعر )
5- در حین خونریزی فعال بینی که به دلیل شدت انحراف دسترسی به ناحیه خونریزی دهنده مقدور نباشد .
6- PNDیک طرفه که مطابق با تحدب سپتوم به همان سمت باشد
7 – اختلال در کار شیپور استاش که همخوانی با میزان و محل انحراف سپتوم داشته باشد.
8 – انجام جراحی های اندوسکوپی بینی برای سینوزیت که انحراف سپتوم مانع از رسیدن اندوسکوپ و یا وسایت جراحی به محل جراحی باشد .
9- از انجا که سپتوم نقش مهم در حل مشکلات عمل زیبایی بینی مانند بینی سدل ، بینی تنش دار ، بینی پیچ خورده ، دارد لذا بدون انجام سپتوپلاستی نمی توان مشکلات فوق را برطرف کرد.

 

انحراف بینی

عمل اصلاح تیغه بینی

سپتوپلاستی یعنی ترمیم انحراف بینی با حفظ حداکثری ساختمان غضروفی استخوانی سپتوم بینی میباشد .

هدف از سپتوپلاستی ایجاد فیزیولوژی نرمال بینی به صورت حفظ و برگرداندن فونکسیون زیر بینی میباشد .

سپتوم تکیه گاهی برای بینی خارجی تنظیم کننده جریان هوا و تکیه گاهی برای مخاط بینی هست. اهمیت سپتوم برای بینی به قدری است که اقای افریخت گفت : هر کجا سپتوم برود بینی هم به همانجا خواهد رفت . جراحانی که آگاهی کامل از آنوتومی و فیزیولوژی سپتورم ندارند . با اصلاح اشتباه انحراف سپتوم میتواند مشکل جدیدی برای بیمار ایجاد نمایند .

آناتومی سپترم به سه قسمت غشایی ، غضروفی ، استخوانی تقسیم میشود .

سپتوم غشایی ، اجازه میدهد تا نوک بینی ازادنه حرکت کند . برداشتن کامل سپتوم غشایی یا ایجاد بافت اسکار در ان یا قرار دادن غضروف یا استخوان در این قسمت باعث ایجاد نوک بی حرکت ( freeze tip) میشود . قسمت غضروفی سپتوم سفت ، نیمه ارتجاعی و به صورت چهار گوش بی قاعده است. قسمت پشتی غضروف مسئول برجستگی یک سوم میانی بینی میباشد .

قسمت استخوانی سپتوم از استخوان ومر و استخوان استموئید تشکیل شده است .

و هر گونه حرکت سپتوم در ناحیه فوقانی استخوانی احتمال شکستگی صفحه بویایی و اختلال در حس بویایی و پارگی بافت سخت شامه مغز را به دنبال دارد .

ساختار مهم سپتوم . در جراحی رینوپلاستی در محل اتصال غضروف چهار گوش با استخوان اتموعید میباشد . در این ناحیه ضخامت سپتوم می تواند تا 5 میلی متر برسد . ضخامت غضروف در این ناحیه ، ناحیه K یا keystone است و در صورت تضعیف شود . باعث فرورفتگی در ناحیه رینیوم میشود . این ضخیم شدگی به عنوان مانعی برای کاهش سرعت حرکت هوا نیز عمل میکند . اهسته کردن هوای دمی در این ناحیه به گرم و مرطوب کردن هوای تنفس کمک کرده و در ضمن با اهسته کردن هوای باز دمی موجب افزایش جذب رطوبت بازدمی توسط مخاط بینی می گردد . تا از خشکی بینی جلوگیری گردد .

در مکان های اتصال غضروف 4 گوش به استخوان های مجاور بافت پری کندریوم توسط بافت فیبروی محکمی به پریوست استخوان های اطراف می چسپد .

با کوچکترین ضربه غضروف از شیار استخوان ومر در رفتگی پیدا میکند . نکته دیگر نقش سپتورم در سیکل بینی ( نیزال سیکل) میباشد . قبلا فکر میشد که تورم و پرخونی توبینیت ها ( شاخک ها ) در کسانی دیده میشود که مقدار زیادی از غضروف و استخوان ومر آنها برداشته شده است . زیرا برداشتن مقدار زیادی از غضروف و استخوان سپتوم و عدم جایگزینی انها باعث شل شدگی سپتوم میشود .

و از انجا که تصور میشد . که شاخک ها به خصوص در ناحیه خلفی در سیکل نرمال خود نیاز به لمس یک ساختمان سفت و سخت را برای برگشتن به حالت نرمال خود دارد . لذا عدم وجود استخوان در قسمت خلفی بینی باعث تورم دایمی و نتیجه تا گرفتگی بینی میشود .بنابر این جراحان پیشنهاد جایگزین کردن استخوان ها و استخوانهای غضروفهای برداشته شده از سپتوم را پس از اصلاح تیغه بینی داده اند .

اما نتایج نشان داده که این جایگزینی ها در گرفتگی بینی پس از سپتوپلاستی به دلیل پرخونی توربینیت ها اثری ندارد . این مساله باعث ایجاد تئوری مربوط با اختلالات ناشناخته در ارتباطات پاراسپاتیک میشود

و میتوان عامل این مشکل باشد . طبق این فرضیه صدمه به عصب نازوپلاتین عاملی برای به هم خوردن سیکل بینی و پرخون ماندن توربین ات ها ، خشکی و یا ابریزش بینی میشود . لذا با دانستن محل ورود و مسیر این عصب و عدم صدمه به ان از گرفتگی بینی پس از عمل ناشی از بزرگی تربین ات جلوگیری خواهد شد .

عصب نازوپلاتین عصبی حسی است که از شاخه زوج 5 میباشد . و در دو طرف کرست پالاتین به سمت جلو وارد کانال میشود .

این اعصاب مانند بقیه اعصاب حسی بینی گشاد کننده عروق کوچک بوده و باعث تحریک غدد بینی میباشد . با توجه به اناتومی و فیزیولوژی بینی به سپتوم رعایت نکات زیر در جراحی های سپتوم ضروری به نظر میرسد .

1- اصلاح قسمت های منحرف از خط وسط

2- حفظ کامل و جلوگیری از پارگی مخاط اعصاب و عروق خونی برای جلوگیری از پرخونی یا خشکی ثانویه

3- ایجاد فونکسیون راه هوایی بینی

غشایی پایه مخاط بینی شبیه غشایی در مخاط تنفسی میباشد . صدمه به غشای پایه با افزایش فیبرهای کلاژنی و ایجاد اسکار و اتروفی مخاطی میشود. هر عاملی هم که باعث افزایش استیل کولین بشود موجب پرخونی مخاط بینی میگردد . چون مخاط تنفسی بینی فقط یک نوع از اندام انتهایی اعصاب پاراسنپاتیک دارد .

قطع انتهای اعصاب حدود یک سال موجب تورم مخاط بینی و پس از آن آتروفی ( خشکی ) بینی میگردد . لذا در بیمارانی که صدمه زیادی به مخاط سپتوم آنها در حین جراحی وارد شود بیمار تا یک سال از گرفتگی بینی به دلیل تورم توربیت ها رنج خواهد برد .

و پس از یک سال با عوارض رینیت آتروفیک دست و پنجه نرم می کند .

  اگر حفره بینی به سه قسمت قدامی ، میانی و خلفی تقسیم کنیم این نتایج به دست می آید :

ناحیه یک : قسمت انتهایی سپتوم به داخل یک سوراخ امده است و باعث چرخش و یا پهن شدن ستون بیرونی وسط بینی ( گولوملا ) میگردد .

ناحیه دو : زاویه valveانحراف در این محل باعث مشکلات تنفسی زیادتری میشود .

ناحیه سه : انحرلف در زیر سقف غضروفی و استخوانی بینی میباشد و اصلاح آن بسیار مشکل است .

ناحیه چهار : انحراف سپترم در قدام شاخک میانی میباشد که باعث گرفتگی بینی ، سردرد ناحیه پیشانی ، سرفه ، سرماخوردگی طولانی مدت و سینوزیت میشود .

ناحیه 5: خلف به شاخک میانی انحراف در این قسمت باعث درد صورت ، گرفتگی بینی ، PND مدام ( ترشحات ته حلق )  و اختلال در کارکرد مجرای استاش گوش میشود .

شدت انحراف بینی

برای بیان شدت انحراف سپتوم از اصطلاحات زیر استفاده میشود :

Deviationکه همان انحنای ملایم سپتوم بینی است .

Obstractionانحراف نسبتا شدید سپتوم که در آن سپتوم دیواره خارجی را لمس میکند . اما با ریختن قطره فنیل افرین بین ترمینت و سپتوم فاصله ایجاد میشود.

Impactionکه شکستگی واضح در سپترم و یا وجود spurکه به دیواره خارجی بینی فشار میاورد و استفاده از قطره فنیل افرین ، سپتوم و توربینیت را نمی تواند از هم جدا کند .

در چه مواردی تیغه بینی باید عمل شود ؟؟؟

در صورتی که به صورت اتفاقی انحراف سپتوم در معاینه مشخص شود و بیمار علایم و یافته هایی مربوط به انحراف سپتوم نداشته باشد . اندیکاسیونی برای سپتوپلاستی نیست . در صورت وجود شک در بیماری با انحراف سپتوم همراه با علایم و یافته هایی که زیاد مربوط به انحراف سپتوم نباشد لازم است قبل از اقدام به جراحی به بیمار اگاهی لازم در مورد نتیجه جراحی داد .

1- گرفتگی بینی دایم در یک یا دو طرف شایع ترین اندیکاسیون سپتوپلاستی میباشد .

2- سینوزیت مکرر به دلیل اختلال در تهویه و یا درناژ سینوس به دلیل انحراف سپتوم در ناحیه سوراخ سینوس

3- سردرد به دلیل فشار سپتوم به دیواره خارجی بینی که لازم است با بی حس کردن موضعی ناحیه نقش فشار سپتوم در سردرد به طور واقعی قبل از عمل بررسی کرد .

4- خونریزی های مکرر بینی ناشی از خشکی سپتوم در سمت محدب یا مقعر ( افزایش سرعت عبور در ناحیه محدب و ایجاد جریان گردبادی در ناحیه مقعر )

5- در حین خونریزی فعال بینی که به دلیل شدت انحراف دسترسی به ناحیه خونریزی دهنده مقدور نباشد .

6- PNDیک طرفه که مطابق با تحدب سپتوم به همان سمت باشد

7 – اختلال در کار شیپور استاش که همخوانی با میزان و محل انحراف سپتوم داشته باشد.

8 – انجام جراحی های اندوسکوپی بینی برای سینوزیت که انحراف سپتوم مانع از رسیدن اندوسکوپ و یا وسایت جراحی به محل جراحی باشد .

9- از انجا که سپتوم نقش مهم در حل مشکلات عمل زیبایی بینی مانند بینی سدل ، بینی تنش دار ، بینی پیچ خورده ، دارد لذا بدون انجام سپتوپلاستی نمی توان مشکلات فوق را برطرف کرد.

 

انحراف بینی

عمل اصلاح تیغه بینی

سپتوپلاستی یعنی ترمیم انحراف بینی با حفظ حداکثری ساختمان غضروفی استخوانی سپتوم بینی میباشد .

هدف از سپتوپلاستی ایجاد فیزیولوژی نرمال بینی به صورت حفظ و برگرداندن فونکسیون زیر بینی میباشد .

سپتوم تکیه گاهی برای بینی خارجی تنظیم کننده جریان هوا و تکیه گاهی برای مخاط بینی هست. اهمیت سپتوم برای بینی به قدری است که اقای افریخت گفت : هر کجا سپتوم برود بینی هم به همانجا خواهد رفت . جراحانی که آگاهی کامل از آنوتومی و فیزیولوژی سپتورم ندارند . با اصلاح اشتباه انحراف سپتوم میتواند مشکل جدیدی برای بیمار ایجاد نمایند .

آناتومی سپترم به سه قسمت غشایی ، غضروفی ، استخوانی تقسیم میشود .

سپتوم غشایی ، اجازه میدهد تا نوک بینی ازادنه حرکت کند . برداشتن کامل سپتوم غشایی یا ایجاد بافت اسکار در ان یا قرار دادن غضروف یا استخوان در این قسمت باعث ایجاد نوک بی حرکت ( freeze tip) میشود . قسمت غضروفی سپتوم سفت ، نیمه ارتجاعی و به صورت چهار گوش بی قاعده است. قسمت پشتی غضروف مسئول برجستگی یک سوم میانی بینی میباشد .

قسمت استخوانی سپتوم از استخوان ومر و استخوان استموئید تشکیل شده است .

و هر گونه حرکت سپتوم در ناحیه فوقانی استخوانی احتمال شکستگی صفحه بویایی و اختلال در حس بویایی و پارگی بافت سخت شامه مغز را به دنبال دارد .

ساختار مهم سپتوم . در جراحی رینوپلاستی در محل اتصال غضروف چهار گوش با استخوان اتموعید میباشد . در این ناحیه ضخامت سپتوم می تواند تا 5 میلی متر برسد . ضخامت غضروف در این ناحیه ، ناحیه K یا keystone است و در صورت تضعیف شود . باعث فرورفتگی در ناحیه رینیوم میشود . این ضخیم شدگی به عنوان مانعی برای کاهش سرعت حرکت هوا نیز عمل میکند . اهسته کردن هوای دمی در این ناحیه به گرم و مرطوب کردن هوای تنفس کمک کرده و در ضمن با اهسته کردن هوای باز دمی موجب افزایش جذب رطوبت بازدمی توسط مخاط بینی می گردد . تا از خشکی بینی جلوگیری گردد .

در مکان های اتصال غضروف 4 گوش به استخوان های مجاور بافت پری کندریوم توسط بافت فیبروی محکمی به پریوست استخوان های اطراف می چسپد .

با کوچکترین ضربه غضروف از شیار استخوان ومر در رفتگی پیدا میکند . نکته دیگر نقش سپتورم در سیکل بینی ( نیزال سیکل) میباشد . قبلا فکر میشد که تورم و پرخونی توبینیت ها ( شاخک ها ) در کسانی دیده میشود که مقدار زیادی از غضروف و استخوان ومر آنها برداشته شده است . زیرا برداشتن مقدار زیادی از غضروف و استخوان سپتوم و عدم جایگزینی انها باعث شل شدگی سپتوم میشود .

و از انجا که تصور میشد . که شاخک ها به خصوص در ناحیه خلفی در سیکل نرمال خود نیاز به لمس یک ساختمان سفت و سخت را برای برگشتن به حالت نرمال خود دارد . لذا عدم وجود استخوان در قسمت خلفی بینی باعث تورم دایمی و نتیجه تا گرفتگی بینی میشود .بنابر این جراحان پیشنهاد جایگزین کردن استخوان ها و استخوانهای غضروفهای برداشته شده از سپتوم را پس از اصلاح تیغه بینی داده اند .

اما نتایج نشان داده که این جایگزینی ها در گرفتگی بینی پس از سپتوپلاستی به دلیل پرخونی توربینیت ها اثری ندارد . این مساله باعث ایجاد تئوری مربوط با اختلالات ناشناخته در ارتباطات پاراسپاتیک میشود

و میتوان عامل این مشکل باشد . طبق این فرضیه صدمه به عصب نازوپلاتین عاملی برای به هم خوردن سیکل بینی و پرخون ماندن توربین ات ها ، خشکی و یا ابریزش بینی میشود . لذا با دانستن محل ورود و مسیر این عصب و عدم صدمه به ان از گرفتگی بینی پس از عمل ناشی از بزرگی تربین ات جلوگیری خواهد شد .

عصب نازوپلاتین عصبی حسی است که از شاخه زوج 5 میباشد . و در دو طرف کرست پالاتین به سمت جلو وارد کانال میشود .

این اعصاب مانند بقیه اعصاب حسی بینی گشاد کننده عروق کوچک بوده و باعث تحریک غدد بینی میباشد . با توجه به اناتومی و فیزیولوژی بینی به سپتوم رعایت نکات زیر در جراحی های سپتوم ضروری به نظر میرسد .

1- اصلاح قسمت های منحرف از خط وسط

2- حفظ کامل و جلوگیری از پارگی مخاط اعصاب و عروق خونی برای جلوگیری از پرخونی یا خشکی ثانویه

3- ایجاد فونکسیون راه هوایی بینی

غشایی پایه مخاط بینی شبیه غشایی در مخاط تنفسی میباشد . صدمه به غشای پایه با افزایش فیبرهای کلاژنی و ایجاد اسکار و اتروفی مخاطی میشود. هر عاملی هم که باعث افزایش استیل کولین بشود موجب پرخونی مخاط بینی میگردد . چون مخاط تنفسی بینی فقط یک نوع از اندام انتهایی اعصاب پاراسنپاتیک دارد .

قطع انتهای اعصاب حدود یک سال موجب تورم مخاط بینی و پس از آن آتروفی ( خشکی ) بینی میگردد . لذا در بیمارانی که صدمه زیادی به مخاط سپتوم آنها در حین جراحی وارد شود بیمار تا یک سال از گرفتگی بینی به دلیل تورم توربیت ها رنج خواهد برد .

و پس از یک سال با عوارض رینیت آتروفیک دست و پنجه نرم می کند .

  اگر حفره بینی به سه قسمت قدامی ، میانی و خلفی تقسیم کنیم این نتایج به دست می آید :

ناحیه یک : قسمت انتهایی سپتوم به داخل یک سوراخ امده است و باعث چرخش و یا پهن شدن ستون بیرونی وسط بینی ( گولوملا ) میگردد .

ناحیه دو : زاویه valveانحراف در این محل باعث مشکلات تنفسی زیادتری میشود .

ناحیه سه : انحرلف در زیر سقف غضروفی و استخوانی بینی میباشد و اصلاح آن بسیار مشکل است .

ناحیه چهار : انحراف سپترم در قدام شاخک میانی میباشد که باعث گرفتگی بینی ، سردرد ناحیه پیشانی ، سرفه ، سرماخوردگی طولانی مدت و سینوزیت میشود .

ناحیه 5: خلف به شاخک میانی انحراف در این قسمت باعث درد صورت ، گرفتگی بینی ، PND مدام ( ترشحات ته حلق )  و اختلال در کارکرد مجرای استاش گوش میشود .

شدت انحراف بینی

برای بیان شدت انحراف سپتوم از اصطلاحات زیر استفاده میشود :

Deviationکه همان انحنای ملایم سپتوم بینی است .

Obstractionانحراف نسبتا شدید سپتوم که در آن سپتوم دیواره خارجی را لمس میکند . اما با ریختن قطره فنیل افرین بین ترمینت و سپتوم فاصله ایجاد میشود.

Impactionکه شکستگی واضح در سپترم و یا وجود spurکه به دیواره خارجی بینی فشار میاورد و استفاده از قطره فنیل افرین ، سپتوم و توربینیت را نمی تواند از هم جدا کند .

در چه مواردی تیغه بینی باید عمل شود ؟؟؟

در صورتی که به صورت اتفاقی انحراف سپتوم در معاینه مشخص شود و بیمار علایم و یافته هایی مربوط به انحراف سپتوم نداشته باشد . اندیکاسیونی برای سپتوپلاستی نیست . در صورت وجود شک در بیماری با انحراف سپتوم همراه با علایم و یافته هایی که زیاد مربوط به انحراف سپتوم نباشد لازم است قبل از اقدام به جراحی به بیمار اگاهی لازم در مورد نتیجه جراحی داد .

1- گرفتگی بینی دایم در یک یا دو طرف شایع ترین اندیکاسیون سپتوپلاستی میباشد .

2- سینوزیت مکرر به دلیل اختلال در تهویه و یا درناژ سینوس به دلیل انحراف سپتوم در ناحیه سوراخ سینوس

3- سردرد به دلیل فشار سپتوم به دیواره خارجی بینی که لازم است با بی حس کردن موضعی ناحیه نقش فشار سپتوم در سردرد به طور واقعی قبل از عمل بررسی کرد .

4- خونریزی های مکرر بینی ناشی از خشکی سپتوم در سمت محدب یا مقعر ( افزایش سرعت عبور در ناحیه محدب و ایجاد جریان گردبادی در ناحیه مقعر )

5- در حین خونریزی فعال بینی که به دلیل شدت انحراف دسترسی به ناحیه خونریزی دهنده مقدور نباشد .

6- PNDیک طرفه که مطابق با تحدب سپتوم به همان سمت باشد

7 – اختلال در کار شیپور استاش که همخوانی با میزان و محل انحراف سپتوم داشته باشد.

8 – انجام جراحی های اندوسکوپی بینی برای سینوزیت که انحراف سپتوم مانع از رسیدن اندوسکوپ و یا وسایت جراحی به محل جراحی باشد .

9- از انجا که سپتوم نقش مهم در حل مشکلات عمل زیبایی بینی مانند بینی سدل ، بینی تنش دار ، بینی پیچ خورده ، دارد لذا بدون انجام سپتوپلاستی نمی توان مشکلات فوق را برطرف کرد.

 

انحراف بینی

عمل اصلاح تیغه بینی

سپتوپلاستی یعنی ترمیم انحراف بینی با حفظ حداکثری ساختمان غضروفی استخوانی سپتوم بینی میباشد .

هدف از سپتوپلاستی ایجاد فیزیولوژی نرمال بینی به صورت حفظ و برگرداندن فونکسیون زیر بینی میباشد .

سپتوم تکیه گاهی برای بینی خارجی تنظیم کننده جریان هوا و تکیه گاهی برای مخاط بینی هست. اهمیت سپتوم برای بینی به قدری است که اقای افریخت گفت : هر کجا سپتوم برود بینی هم به همانجا خواهد رفت . جراحانی که آگاهی کامل از آنوتومی و فیزیولوژی سپتورم ندارند . با اصلاح اشتباه انحراف سپتوم میتواند مشکل جدیدی برای بیمار ایجاد نمایند .

آناتومی سپترم به سه قسمت غشایی ، غضروفی ، استخوانی تقسیم میشود .

سپتوم غشایی ، اجازه میدهد تا نوک بینی ازادنه حرکت کند . برداشتن کامل سپتوم غشایی یا ایجاد بافت اسکار در ان یا قرار دادن غضروف یا استخوان در این قسمت باعث ایجاد نوک بی حرکت ( freeze tip) میشود . قسمت غضروفی سپتوم سفت ، نیمه ارتجاعی و به صورت چهار گوش بی قاعده است. قسمت پشتی غضروف مسئول برجستگی یک سوم میانی بینی میباشد .

قسمت استخوانی سپتوم از استخوان ومر و استخوان استموئید تشکیل شده است .

و هر گونه حرکت سپتوم در ناحیه فوقانی استخوانی احتمال شکستگی صفحه بویایی و اختلال در حس بویایی و پارگی بافت سخت شامه مغز را به دنبال دارد .

ساختار مهم سپتوم . در جراحی رینوپلاستی در محل اتصال غضروف چهار گوش با استخوان اتموعید میباشد . در این ناحیه ضخامت سپتوم می تواند تا 5 میلی متر برسد . ضخامت غضروف در این ناحیه ، ناحیه K یا keystone است و در صورت تضعیف شود . باعث فرورفتگی در ناحیه رینیوم میشود . این ضخیم شدگی به عنوان مانعی برای کاهش سرعت حرکت هوا نیز عمل میکند . اهسته کردن هوای دمی در این ناحیه به گرم و مرطوب کردن هوای تنفس کمک کرده و در ضمن با اهسته کردن هوای باز دمی موجب افزایش جذب رطوبت بازدمی توسط مخاط بینی می گردد . تا از خشکی بینی جلوگیری گردد .

در مکان های اتصال غضروف 4 گوش به استخوان های مجاور بافت پری کندریوم توسط بافت فیبروی محکمی به پریوست استخوان های اطراف می چسپد .

با کوچکترین ضربه غضروف از شیار استخوان ومر در رفتگی پیدا میکند . نکته دیگر نقش سپتورم در سیکل بینی ( نیزال سیکل) میباشد . قبلا فکر میشد که تورم و پرخونی توبینیت ها ( شاخک ها ) در کسانی دیده میشود که مقدار زیادی از غضروف و استخوان ومر آنها برداشته شده است . زیرا برداشتن مقدار زیادی از غضروف و استخوان سپتوم و عدم جایگزینی انها باعث شل شدگی سپتوم میشود .

و از انجا که تصور میشد . که شاخک ها به خصوص در ناحیه خلفی در سیکل نرمال خود نیاز به لمس یک ساختمان سفت و سخت را برای برگشتن به حالت نرمال خود دارد . لذا عدم وجود استخوان در قسمت خلفی بینی باعث تورم دایمی و نتیجه تا گرفتگی بینی میشود .بنابر این جراحان پیشنهاد جایگزین کردن استخوان ها و استخوانهای غضروفهای برداشته شده از سپتوم را پس از اصلاح تیغه بینی داده اند .

اما نتایج نشان داده که این جایگزینی ها در گرفتگی بینی پس از سپتوپلاستی به دلیل پرخونی توربینیت ها اثری ندارد . این مساله باعث ایجاد تئوری مربوط با اختلالات ناشناخته در ارتباطات پاراسپاتیک میشود

و میتوان عامل این مشکل باشد . طبق این فرضیه صدمه به عصب نازوپلاتین عاملی برای به هم خوردن سیکل بینی و پرخون ماندن توربین ات ها ، خشکی و یا ابریزش بینی میشود . لذا با دانستن محل ورود و مسیر این عصب و عدم صدمه به ان از گرفتگی بینی پس از عمل ناشی از بزرگی تربین ات جلوگیری خواهد شد .

عصب نازوپلاتین عصبی حسی است که از شاخه زوج 5 میباشد . و در دو طرف کرست پالاتین به سمت جلو وارد کانال میشود .

این اعصاب مانند بقیه اعصاب حسی بینی گشاد کننده عروق کوچک بوده و باعث تحریک غدد بینی میباشد . با توجه به اناتومی و فیزیولوژی بینی به سپتوم رعایت نکات زیر در جراحی های سپتوم ضروری به نظر میرسد .

1- اصلاح قسمت های منحرف از خط وسط

2- حفظ کامل و جلوگیری از پارگی مخاط اعصاب و عروق خونی برای جلوگیری از پرخونی یا خشکی ثانویه

3- ایجاد فونکسیون راه هوایی بینی

غشایی پایه مخاط بینی شبیه غشایی در مخاط تنفسی میباشد . صدمه به غشای پایه با افزایش فیبرهای کلاژنی و ایجاد اسکار و اتروفی مخاطی میشود. هر عاملی هم که باعث افزایش استیل کولین بشود موجب پرخونی مخاط بینی میگردد . چون مخاط تنفسی بینی فقط یک نوع از اندام انتهایی اعصاب پاراسنپاتیک دارد .

قطع انتهای اعصاب حدود یک سال موجب تورم مخاط بینی و پس از آن آتروفی ( خشکی ) بینی میگردد . لذا در بیمارانی که صدمه زیادی به مخاط سپتوم آنها در حین جراحی وارد شود بیمار تا یک سال از گرفتگی بینی به دلیل تورم توربیت ها رنج خواهد برد .

و پس از یک سال با عوارض رینیت آتروفیک دست و پنجه نرم می کند .

  اگر حفره بینی به سه قسمت قدامی ، میانی و خلفی تقسیم کنیم این نتایج به دست می آید :

ناحیه یک : قسمت انتهایی سپتوم به داخل یک سوراخ امده است و باعث چرخش و یا پهن شدن ستون بیرونی وسط بینی ( گولوملا ) میگردد .

ناحیه دو : زاویه valveانحراف در این محل باعث مشکلات تنفسی زیادتری میشود .

ناحیه سه : انحرلف در زیر سقف غضروفی و استخوانی بینی میباشد و اصلاح آن بسیار مشکل است .

ناحیه چهار : انحراف سپترم در قدام شاخک میانی میباشد که باعث گرفتگی بینی ، سردرد ناحیه پیشانی ، سرفه ، سرماخوردگی طولانی مدت و سینوزیت میشود .

ناحیه 5: خلف به شاخک میانی انحراف در این قسمت باعث درد صورت ، گرفتگی بینی ، PND مدام ( ترشحات ته حلق )  و اختلال در کارکرد مجرای استاش گوش میشود .

شدت انحراف بینی

برای بیان شدت انحراف سپتوم از اصطلاحات زیر استفاده میشود :

Deviationکه همان انحنای ملایم سپتوم بینی است .

Obstractionانحراف نسبتا شدید سپتوم که در آن سپتوم دیواره خارجی را لمس میکند . اما با ریختن قطره فنیل افرین بین ترمینت و سپتوم فاصله ایجاد میشود.

Impactionکه شکستگی واضح در سپترم و یا وجود spurکه به دیواره خارجی بینی فشار میاورد و استفاده از قطره فنیل افرین ، سپتوم و توربینیت را نمی تواند از هم جدا کند .

در چه مواردی تیغه بینی باید عمل شود ؟؟؟

در صورتی که به صورت اتفاقی انحراف سپتوم در معاینه مشخص شود و بیمار علایم و یافته هایی مربوط به انحراف سپتوم نداشته باشد . اندیکاسیونی برای سپتوپلاستی نیست . در صورت وجود شک در بیماری با انحراف سپتوم همراه با علایم و یافته هایی که زیاد مربوط به انحراف سپتوم نباشد لازم است قبل از اقدام به جراحی به بیمار اگاهی لازم در مورد نتیجه جراحی داد .

1- گرفتگی بینی دایم در یک یا دو طرف شایع ترین اندیکاسیون سپتوپلاستی میباشد .

2- سینوزیت مکرر به دلیل اختلال در تهویه و یا درناژ سینوس به دلیل انحراف سپتوم در ناحیه سوراخ سینوس

3- سردرد به دلیل فشار سپتوم به دیواره خارجی بینی که لازم است با بی حس کردن موضعی ناحیه نقش فشار سپتوم در سردرد به طور واقعی قبل از عمل بررسی کرد .

4- خونریزی های مکرر بینی ناشی از خشکی سپتوم در سمت محدب یا مقعر ( افزایش سرعت عبور در ناحیه محدب و ایجاد جریان گردبادی در ناحیه مقعر )

5- در حین خونریزی فعال بینی که به دلیل شدت انحراف دسترسی به ناحیه خونریزی دهنده مقدور نباشد .

6- PNDیک طرفه که مطابق با تحدب سپتوم به همان سمت باشد

7 – اختلال در کار شیپور استاش که همخوانی با میزان و محل انحراف سپتوم داشته باشد.

8 – انجام جراحی های اندوسکوپی بینی برای سینوزیت که انحراف سپتوم مانع از رسیدن اندوسکوپ و یا وسایت جراحی به محل جراحی باشد .

9- از انجا که سپتوم نقش مهم در حل مشکلات عمل زیبایی بینی مانند بینی سدل ، بینی تنش دار ، بینی پیچ خورده ، دارد لذا بدون انجام سپتوپلاستی نمی توان مشکلات فوق را برطرف کرد.