دلایل بوی بد بینی چیست؟

علل بوی بد بینی به چند دسته تقسیم میشوند. به خاطر پیشگیری از بوی بد بینی لازم است بیماران قبل از عمل جراحی با اندوسکوپی تشخیصی وضعیت مخاط و سینوزیت و جسم خارجی بررسی بشود .

 

در بعضی از افراد به علت  تماس با دود مثل جوش کاران مخاط بینی بافت همبندش دچار اترفی و لاغر شدن میشود و شاخک های بینی وظایف خود که مرتوط کردن هواست  را انجام نمیدهند که به این حالت می گویند  رینیت اتروفیک که در این حالتها رو نباید جراحی کرد . که در صورت جراحی دچار بوی بد بینی و تشکیل خشکی های وسیع و کروت میشوند.

علت دوم وجود جسم خارجی هست ، به هر علتی بعد از عمل قطعه ای  مش یا پنبه داخل بینی جا مانده باشد باعث بوی بد بینی میشود.

سومین علیت سابقه سینوزیت ، قبل از عمل اندوسکوپی بشود . رعایت دارو  . دارو و بهداشت بینی را توصیه کنیم

اگر همزمان لازم باشد همزمان با سینوزیت با جراحی زیبایی عمل بشود باید برطرف بشود

چهارمین علت ( مهمترین علت )  .رد شدن بخیه از مخاط بینی است .  یک سری از بخیه ها دائمی هستند و در حین عمل به غضروف های بینی میزند . برای صاف کردن سوراخها و  تنظیم سوراخ بینی اگر طوری باشد که مخاط بینی را رد کنه و به سمت غضروف بروند کانونی از  رشد میکروب ایجاد میشود  و باعث بوی بد بینی میشوند . و باید طی دوره یک ماه صبر کنیم .

و نیاز به طول درمان دارند . بعضی از بخیه ها جذبی هستن ولی بعضی از بخیه ها جذبی نیست و از جنس نایلون هستن و جذب شدنی نیستن . و بعد از اندوسکوپی مشخص شد که از داخل بینی به مخاط بینی امده  در جراحی دوم باید جای بیخه اصلاح کرد.