جراحی پلاستیک و ترمیمی بینی // گفتگو با بیمار

رینوپلاستی یک عمل جراحی بسیار ظریف و تکنیکی بوده و امیزه ای از علم و هنر میباشد . این عمل در گروه سنی جوان تر انجام شده ولی جنانچه درست انجام شود تا سنین 50 تا 60 سالگی هم نتایج خوبی دارد . مانند هر کار دیگری کسی که تصمیم به عمل میگیرد باید بداند که چه می خواهد . محور اصلی این عمل خواسته بیمار میباشد نه خواسته جراح و دیگران . البته اکثر افراد بدون اینکه بدانند چه میخواهند مراجعه می کنند . و در جواب سوال بینی شما چه ایرادی دارد و یا برای چه می خواهید عمل کنید نمی توانند جواب درستی بدهند .

 

اینجا جراح فقط باید نقش راهنما را بازی کنند و تمام عوامل مثل قد وزن و شکل صورت ( گرد ، کشیده ، پهن ) در نظر گرفته و بگوید . طول یا عرض یا ارتفاع و یا زاویه بینی چه اندازه کم یا زیاد شود .

و همه تغییرات را از روی عکس برای بیمار تفسیر کند . ولی در نهایت بیمار باید تصمیم بگیرد . اگر فردی نداند که چه تغییری برای بینی اش مناسب است و یا ایراد بینی او چه میباشد. بعد از عمل هر نتیجه ای که به دست اید تابع ریسک و یا شانس میباشد .

چون از قبل نمی دانست که چه می خواهد .

اگر از نتیجه عمل راضی بود مشکلی نخواهد داشت و اگر از نتیجه عمل ناراضی بود . سبب مشکلات روحی و روانی خود و افراد خانواده و بعضا پزشک جراح خواهد شد. ولی اگر از قبل بداند که چه میخواد و جراح همان را برایش ایجاد کند . قاعدتا باید راضی باشد .

گروهی هم هستند که مشکلات درونی و خانوادگی دیگری دارند و فکر می کنند با عمل جراحی یک قسمت از بدن مثلا بینی مشکل انها برطرف خواهد شد و چون بعد از عمل تغییری در مشکل آنها ایجاد نمی شود . سر ناسازگاری را شروع کرده و سبب مشکلات بیشتری برای خود و اطرافیان خواهد شد .

عده ای هم هستند که با اصرار دیگران برای انجام عمل مراجعه می کنند در نتیجه کوچکترین مشکل را بزرگ کرده و رفتارهای ناهنجار خواهند داشت .

توصیه من به همه کسانی که تصمیم دارند که عمل جراحی زیبایی بینی را انجام دهند این است که بدانند که چه می خواهند .

و این خواسته آنها باید واقعی باشد و بتوانند جزییات ان را بیان کنند . و اگر جز گروه های دیگر هستند . بهتر است عمل را انجام ندهند .

حال فرض می شود بیمار میداند که چه می خواهد . و با راهنمایی های پزشک و توضیحی که برای او و همراهان داده شده ، خواسته او مشخص شده است .

فایده طراحی کامپیوتری ( عکس قبل از عمل )

مساله مهم بعدی این است که بیمار بداند که توانایی جراح نسبت به خواسته او چه اندازه می باشد . یعنی چند درصد می توان ایرادات بینی او را برطرف کرد .

از نظر علمی هیچ جراحی نمی تواند هیچ نوع عمل جراحی را تضمین کند.

چون بعضی از عوامل دست جراح نبوده و مربوط به خصوصیات بدنی و درونی شخص عمل شونده میباشد .

ولی می توان قول داد برای ایجاد بهترین حالت تمام تلاش خود را برای اصلاح عیوب بیمار انجام دهد .

از قدیم هم این مساله وجود داشته که یکی بد زخم بوده و یکی خوش زخم . به غیر از ترمیم عامل محدود کننده بعدی پوست میباشد .

باید دانست در عمل جراحی پلاستیک بینی به هیچ وجه پوست دستکاری نمی شود و فقط روی اسکلت بینی یعنی استخوان و غضروف کار میشود. در اینجا باید گفت بعضی از همکاران تبلیغ نادرست انجام می دهند و مدعی هستند که عمل رینوپلاستی را با لیزر انجام میدهند .

در واقع قسمت اساسی عمل جراحی روی اسکلت بینی انجام میگیرد . لیزرهای موجود اکثر روی نسج نرم ( مثل پولیپ بینی تومور هنجره خال صورت ) در این عمل جایی ندارد.

برای اینکه دخالت پوست مورد توجه بهتری قرار گیرد.باید فرض کرد که پوست بینی را با همان ضخامتی که دارد به طور کامل برداشته و عمل روی اسکلت بینی انجام شده و در پایان عمل دوباره همان پوست با همان ضخامت اندازه قبلی روی بینی عمل شده قرار گیرد .

مسلما اون ظرافتی که ما روی اسکلت بینی ایجاد کرده ایم . دیده نخواهد شد. چون ضخامت پوست نتیجه کار ما را محدود کرده است .

در نتیجه در بینی هایی که پوست ضخیم دارد نتیجه عمل جراحی ظریف و دلخواه نخواهد بود .

یعنی حجم به وسعت پوست کار را محدود می کند و انچیزی که مورد نظر بوده به دست نمی اید .

به خصوص در افراد مسن تر . چون خود به خود پوست انها شل تر میباشد. بنابراین باید به بینی فرم و شکل داد نه اینکه انرا کوچک و ظریف کرد.

عوامل دیگری که در متیجه کار جراح تاثیر گذار میباشد . شامل نخ های جراحی و واکنش های احتمالی ان ، عفونت احتمالی بعد از عمل ، خونریزی بعد از عمل جراحی و دستکاری برای کنترل آن ضربه های کوچک یا بزرگ که به طور خواسته یا ناخاسته وارد شود .

بنابراین با توجه به تمام شرایط و فاکتورهای گفته شده ، مثل ضخامت پوست بینی ، اندازه بینی ، انحراف درونی یا بیرونی ، پلیپ ، و یا بزرگی شاخک های درونی و غیره به افراد مختلف ، قول درصدهای مختلفی داده میشود .

مطابق تجربه ، ان نسبت از موفقیت که به بیمار قول داده خواهد شد. که جراح از عهده آن براید اکثرا بهتر از ان میشود .

و انتظار ما از بیمار این است که معیار وی 80 درصد آن ظرحی باشد که به وی قول داده شده است .از نظر زیبایی چون باید بینی را با سایر قسمت های صورت در نظر گرفت گاهی نیاز به تغییراتی مثل شکل چانه ، گونه ، مو و غیره بوده که به بیمار پیشنهاد خواهد شد.

کلا کسی که می خواهد عمل جراحی بینی را انجام دهد باید دارای چندین خصیصه و فاکتور باشد

صبر و حوصله ، همکاری ، قبول احتمال انجام عمل جراحی روتوش . و اینه به دست و وسواسی نبودن .

 

جنبه های اخلاقی جراحی پلاستیک بینی

دانش جهان شمول پزشکی و فراگرفتگان آن ، فراتر از هر دانش دیگری و فراسوی هر گونه مرز و محدودیت در رعایت اخلاق ، با هم نوعان و پزشکان موفق بوده است .

چون پزشکان همواره به یاری رساندن به انسانهای دردمند و نیازمند از هیچ گونه کوشش و فداکاری دریغ نکرده اند

مسلما کسانی که به نو گرای جسم و زیباسازی خود می اندیشند و به پزشکان مراجعه میکنند از این قاعده مستثنا نیستند چون خاطره تغییر چهره شان در جهت نیکو نمایی برای تمام مدت زندگی در ذهن جایگزین خواهد بود

و در اذهان اطرافیانش هم اثر مثبت یا منفی و مطلوب و یا نامطلوب خواهد گذارد و سبب گرایش بیماران جدید و افزایش جذابیت حرفه ای پزشک خواهد گردید . این اصل مهم در ذهن هر پزشکی نهادینه گردیده ، که همواره مسایل اخلاقی را در تمامی ابعاد مورد توجه قرار دهد .

بنابراین در هر اقدامی پزشک یا جراح باید شرایط زیستی ، خانوادگی ، اجتماعی و روانی را در نظر داشته باشد

و با توجه به کلیه ابعاد این مفاهیم تصمیم عملی مفید برای اجرای نیاز بیمار بگیرد .و اقدامی صورت ندهد که خدشه ای به بیمار وارد شود .

توصیه به رعایت معنویات از جمله سوگند نامه بقراط به نحو بارزی به چشم میخورد .

عمل رینوپلاستی که در این دوران تحول جیز مورد توجه جوانان به عنوان متعامل و   پزشکان رشته های مختلف به عنوان عامل قرار گرفته جز این قاعده است .

بنابراین در مورد جراحی رینوپلاستی هم جراح باید از خود محوری ها به دور بوده و تمام عوامل جسمی ، روانی ، بهداشت ، اقتصادی و خانوادگی بیمار را مد نظر قرار دهد.

بیمار نیز متقابلا مسئولیت و زحمتی که پزشک برای زیباسازی صورت او متحمل میگردد ، گرانی وسایل ، سختی اموزش تکنیک و ریزکاری های این عمل را در نظر بگیرد و انتظارات خود را در حد امکان متعادل نماید .

وجه نیکوتر ان است که به هر کس که به فکر زیباسازی سیمایش میباشد توصیه گردد ابتدا در اندیشه نکو ساختن سیرتش هم باشد .

به قول شاعر :

صورت زیبایی ظاهر هیچ نیست

ای برادر سیرت زیبا بیار