رینوپلاستی (پرسش و پاسخ متداول) / جراحی زیبایی بینی در ایران

 

سوالات متداول

 کبودی

▪️ چرا بینی بعد از عمل کبود می شود؟

▪️ چه مدت طول میکشه تا کبودی برطرف می شود ؟

یکی از علل اصلی کبودی را میتوان پاره گی عروق مویرگی اطراف بینی و خونریزی زیر پوست صورت و پلک دانست ، در حین عمل بلافاصله بعد از استئوتومی ما از قطعات قالب یخ به صورت استریل استفاده میکنیم تا عروق در حالت انقباض باقی مانده و بلافاصله بعد از ان اسپلینت  ( گچ) روی بینی استفاده میکنیم .

 در حین عمل بینی همیشه از همکاران بیهوشی درخواست میشود که فشار خون بیمار پایین نگه داشته شود و سر بیمار با یک زاویه ای حالت سراشیبی داشته باشد که بازگشت وریدی به ناحیه صورت کمتر بشود .

مصرف همزمان آمپول های ضد ورم مثل دگزامتازون قبل از شروع بیهوشی و استفاده قرص پردنیزولون 50 میلی گرمی -تا 7 روز بعد از عمل که به بیماران خود توصیه میکنیم از ایجاد ورم بینی جلوگیری میشود ..

استفاده از ویتامین C  چند روز قبل از عمل و تا 10 روز بعد از عمل باعث ثبات دیواره داخلی عروق و کم شدن اکیموز ( کبودی بینی ) میشود .

قبل از عمل جراحی بینی برای کاهش ورم بینی چه توصیه هایی دارید ؟

با توجه به شیوع کشیدن قلیان در بین جوانان از 10 روز قبل از عمل باید استفاده از دخانیات متوقف شود .

و تا یک ماه بعد از عمل نیز این روند ادامه پیدا کند . به علت اینکه پلاکت های موجود در خون که در شروع روند انعقاد و کم کردن خونریزی نقش موثری دارد . هر 10 تا 12 روز بازسازی میشود . به همین خاطر مصرف دخانیات روی پلاکتهای بیماران اثر سوء دارد و تا تشکیل پلاکت جدید که عملکرد موثری داشته باشد ده روز وقت لازم است

به همین خاطر علاوه بر قطع مصرف دخانیات باید اسپرین ، ویتامین E و کپسول اومگا 3 نیز از ده روز قبل از عمل قطع شود .

بعضی از بیماران به علت مصرف دخانیات و یا کار در محیط های الوده دچار غلظت خون هستند که این بیماران نیز قبل از عمل بینی نیز باید غلظت خون انها اصلاح شود و به حد طبیعی خود برگردد . گاهی لازم است بیماران قبل از عمل یک الی دو واحد خون اهدا کنند . و یا حتی میتوانند از روشهای سنتی مثل حجامت نیز استفاده نمایند چون هر چقدر خون غلظت زیادتر داشته باشد احتمال ورم بینی و خون ریزی زیاد تر است .

یکی از تکنیک های کم کردن خونریزی حین عمل استفاده از داروی ترانس اگزامینیک اسید TRANSEXAMINIC ACID است که باعث کم کردن خونریزی حین عمل میشود . شرط استفاده از این دارو این است که بیمار غلظت خون بالایئ نداشته باشد . به همین جهت غلظت خون بیمار باید اصلاح شود .

بعد از عمل جراحی بینی چه اقداماتی جهت کاهش ورم بینی توصیه میشود ؟

 استفاده از میوه اناناس تازه و آب کرفس در کاهش خونریزی و متعاقب آن کاهش کبودی تاثیر دارد .البته قرص آناهیل که همان عصاره آناناس که در تهیه آن استفاده شده است نیز به بیماران توصیه کرد . مصرف آن هر 12 ساعت یک قرص به مدت ده روز میباشد.

استفاده از داروهای مثل silica q10 به ترمیم زخم کمک میکند . به بیماران 72 ساعت اول به فاصله هر نیم ساعت استفاده از کمپرس یخ نیز توصیه میشود که روی صورت و بینی استفاده کنند .

 

 

سوالات متداول

◼️ پرواز با هواپیما

▪️ چه مدت بعد عمل میتونیم پرواز داشته باشیم؟

بیمارانی که بعد از عمل بینی تمایل به استفاده از پرواز هوایی دارند تا 72 ساعت بعد از عمل به علت داشتن تامپون های داخل بینی منع پرواز دارند . چون احتمال جابجایی و خون ریزی از داخل بینی وجود دارد . البته تامپون هایی که ما برای بیماران خود استفاده میکنیم به اسم مروسل بوده و در داخل انها لوله سلیکونی تعبیه شده است .

( این تامپون ها ساخت کمپانی اشپیگیل کشور آلمان بوده و اسم دقیق آن به شرح زیر است :

Expanding straight nasal tampon with airway tube

 

که جهت سهولت نفس کشیدن استفاده میشود . برای اینکه اجزای داخل بینی و لبه های برش های داده شده در داخل بینی لب به لب هم قرار بگیرند استفاده از تامپون لازم است .

تامپون های قدیمی با استفاده از مش (تنظیف ) تتراسیکلینی بود ولی در این حالت بیمار نمی توانست از بینی خود نفس بکشد ولی در این روش بیماران میتوانند در عین داشتن مروسل که برای جلوگیری از خونریزی داخل بینی و فرم دهی داخل بینی استفاده انها ضروری است مشکل تنفسی هم پیدا نمی کنند . برای سهولت تنفس به بیماران توصیه میشود . که با سرم شستشویی فیزیولوژی داخل لوله های سلیکونی روزی دو الی سه بار با سرنگ ده سی سی و یا اسپری های مخصوص تهیه شده از آب اقیانوس به اسم سینوپرس sinopress که به صورت افشانه بوده شستشو بدهد. مزیت استفاده از اسپری این است که اولا استفاده از آن اسان بوده و بیمار میتواند با خود همه جا ببرد و به علت داشتن غلظت بالاتر نمک و املاک شستشو بهتر انجام میشود . به پیوست عکس مروسل و اسپری سینوپرس که ساخت کشور ایتالیا بوده ولی کمپانی وارد کننده ان به اسم شرکت نوین افرین فردا اسم خلیج فارس را روی آن اضافه کرده تا تبلیغی برای کشور عزیزمان و خلیج فارس باشد .  تا لخته های خون داخل لوله ها شستشو شده و بتوانند از این امکانات استفاده ببرند .