چگونه از عوارض هماتوم تیغه بینی بعد از عمل جلوگیری کنیم

توضیحات دکتر بهرام بادامچی - متخصص زیبایی بینی درباره هماتوم بینی ، یکی از عواملی که بعد از عمل بیمار دچار انسداد بینی بشود و تیغه بینی از بین برود تشکیل هماتوم در زیر بافت مخاطی تیغه بینی است


دلایل بوی بد بینی چیست؟

علل بوی بد بینی به چند دسته تقسیم میشوند. به خاطر پیشگیری از بوی بد بینی لازم است بیماران قبل از عمل جراحی با اندوسکوپی تشخیصی وضعیت مخاط و سینوزیت و جسم خارجی بررسی بشود .


بهترین روش شستشوی بینی بعد از جراحی زیبایی بینی

دکتر بهرام بادامچی جراح زیبایی بینی درباره روشهای شستشوی بینی بعد از جراحی زیبایی بینی توضیحاتی ارایه دادند .


دکتر بهرام بادامچی جراح و متخصص زیبایی بینی : روشهای شکستن بینی

ضروریترین بخش در عمل رینوپلاستی استئوتومی میباشد . که برای شکل دادن هرم بینی در عمال جراحی زیبایی بینی به کار میرود . جراح بینی از روشهای مختلف بعلاوه تجربه خود می تواند ان را انجام داده تا حداقل عارضه ایجاد میشود . زیرا جبران عوارض از یک استئوتومی غلط قبلی خیلی ساده نمی باشد . تناسب استخوان های بینی بعد از عمل در تعادل و زیبایی بینی نقش اساسی دارد .


انحراف بینی / عمل اصلاح تیغه بینی

سپتوپلاستی یعنی ترمیم انحراف بینی با حفظ حداکثری ساختمان غضروفی استخوانی سپتوم بینی میباشد . هدف از سپتوپلاستی ایجاد فیزیولوژی نرمال بینی به صورت حفظ و برگرداندن فونکسیون زیر بینی میباشد . سپتوم تکیه گاهی برای بینی خارجی تنظیم کننده جریان هوا و تکیه گاهی برای مخاط بینی هست. اهمیت سپتوم برای بینی به قدری است که اقای افریخت گفت : هر کجا سپتوم برود بینی هم به همانجا خواهد رفت . جراحانی که آگاهی کامل از آنوتومی و فیزیولوژی سپتورم ندارند . با اصلاح اشتباه انحراف سپتوم میتواند مشکل جدیدی برای بیمار ایجاد نمایند


اصلاح ریشه بینی ( رادیکس)

باریکترین و عقب ترین قسمت بینی محسوب میشود . این منطقه ناحیه انتقالی پیشانی با بینی است . تعیین عمق ناحیه نازفرومنتال می تواند تاثیرات قابل توجه ، بر روی نیم رخ بینی داشته باشد . زاویه نازوفرمیتال طبیعی در مردان 130 درجه و در زنان 134 درجه میباشد . این خمیدگی میباشد . تغییرات خفیف در محل زاویه نازوفرمیتال می تواند تصویر متفاوتی از طول بینی و قسمت میانی صورت در نمای جانبی در نظر ببینده ایجاد کند . عقب بردن زاویه نازوفرمیتال و پایین اوردن آن باعث میشود بینی کوتاه تر و پهن تر به نظر برسد .


جراحی پلاستیک و ترمیمی بینی // گفتگو با بیمار

رینوپلاستی یک عمل جراحی بسیار ظریف و تکنیکی بوده و امیزه ای از علم و هنر میباشد . این عمل در گروه سنی جوان تر انجام شده ولی جنانچه درست انجام شود تا سنین 50 تا 60 سالگی هم نتایج خوبی دارد . مانند هر کار دیگری کسی که تصمیم به عمل میگیرد باید بداند که چه می خواهد . محور اصلی این عمل خواسته بیمار میباشد نه خواسته جراح و دیگران . البته اکثر افراد بدون اینکه بدانند چه میخواهند مراجعه می کنند . و در جواب سوال بینی شما چه ایرادی دارد و یا برای چه می خواهید عمل کنید نمی توانند جواب درستی بدهند .


چطور میتوان ظاهر بینی را بهتر کرد ؟؟

بینی شما عضو مهمی است که امکان بو کردن ، چشیدن ، و نفس کشیدن درست را به شما میدهد . همچنین تعیین کننده ترین جز چهره انسان هم هست رینوپلاستی جراحی پلاستیک بینی برای اصلاح ظاهر و در اغلب موارد کارکرد بینی است . رینو از یونانی امده و به معنای بینی است پلاستی هم یعنی شکل دادن . با رینوپلاستی بینی تغییر شکل می یابد تا ظاهر و یا تنفس فرد بهتر شود .


انواع بینی

بینی زینی شکل( Saddle nose ) اصطلاح بینی زینی شکل بیانگر وضعیتی است که در آن سپترم غضروفی یا استخوانی و یا هر دو نسبت به خط نیم رخ طبیعی ( پروفایل) پایین تر و نزدیک تر به صورت قرار میگیرد. بینی زینی شکل یکی از شایعترین انواع دفورمیتی بینی بوده و در نتیجه تخریب ساختار غضروفی و یا استخوانی بینی ایجاد میشود . بینی زینی شکل نمایی از سفیلیس مادرزادی بود . و ناشی از بیماری جزام نیز میشود .


جراحی پلاستیک بینی چیست؟

کلمه پلاستیک که ریشه یونـانی دارد به معنی شکل دادن و جراحی پلاستیک شامل اعمال جراحی است که به منظور تغییر شکل و ترمیم عضو انجام می گیرد بدون اینکه به حالت طبیعـی عضـو صدمه بزند و حتی المقدور آثــارجراحی دیده نمی شود. سن مناسب برای جراحی پلاستیک بینی چقدر است؟ معمـولاً سن مناسب جهت عمل جراحی بینی ۱۸ سالگی است ولی در صورت کامـل بودن رشد جسمی در سنین پایین تر مثل ۱۵ سالگی هم امکان پذیر است وحتی مواردی که به علت تغییر شکل یا انحراف شدید تیغه بینی انسداد کامل ایجاد شده در سنیـــن پایین تر هم جراحی محدود با دقت در عدم آسیب به مراکز رشد غضروف واستخوان قابل انجام است.


جراحی رینوپلاستی شامل مراحل زیر است ::

گام اول : بیهوشی داروهای که برای راحتی شما در طی عمل جراحی تجویز میشود . انتخاب با داروهای وریدی یا بیهوشی عمومی است . دکتر شما بهترین روش را برایتان پیشنهاد خواهد کرد


مروری بر کارکرد بینی:

بینی یک واحد فیزیولوژیک مجزا است که به عنوان یک عضو تنفسی عملکردی باعث تسویه کردن ، مرطوب کردن هوای دمی ، محافظت در برابر ذرات هوای خارجی میشود . هوای وارد شده به بینی در قسمت منخرین یک جهت نزدیک به عمود دارد که دو میلی ثانیه تا دریچه بینی طول میکشد .


آشنایی با رینوپلاستی مدرن

ببيني از يک اسکلت داخلي که شامل چنداستخوان و غضروف است تشکيل شده است اين اسکلت براي بازماندن مدخل ورودي هواي تنفس و انتقال کنترل شده آن به مجاري تنفس ضروري است.اجزاي اين اسکلت بندي در پوشش از پوست و مخاط پيچيده شده اند و توسط رباط هاي نگه دارنده در کنار يک ديگر قرار گرفته اند. نحوه قرار گرفتن و ارتباط اين اجزاء با يک ديگرتابع قواعد پيچيده علم .مکانيک استاتيک (ايستايي) است هر گونه تغير تضعيف کننده حساب نشده مانند بريدن يا برداشتن تمام يا بخشي از غضروف ها و رابط هاي نگه دارنده مي تواند باعث تغيراتي نا مطلوب بين اين اجزاء با يکديگر و يا در شکل ظاهري بيني شود . عبور جريان در داخل بيني نيز تابع مکا نيسم هاي دقيق علم مکانيک سيالات است و اين عضو صرفاٌ يک گذر گاه ساده جريان هوا نيست